Sok régi fényképet és videót látni az interneten az egykori május elsejei felvonulásokról, de a mai fiatalság keveset tud erről az ünnepről, azon kívül, hogy az előző rendszerben kötelező volt vonulni.
Sokan azt hiszik, hogy május elseje egy szocialista agyszülemény, holott ezt a napot még Angliában kezdték el ünnepleni, 1817-ben. Akkoriban sikerült az angol ipari munkásoknak kiharcolniuk, hogy az átlagosan tizennégy órás munkaidőt tíz és fél órára csökkentsék.
Mellettük állt Robert Owen gyártulajdonos is, aki szerint az akkori gépesítés mellett mindösszesen tíz és fél órát tudtak hatékonyan dolgozni az emberek.
Csak később vezették be a három nyolcas rendszerét (nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozás).
A munkások tehát szerveztek egy találkozót, egy majálist, ezzel ünnepelték a kivívott jogaikat. Ez nem a szocializmus hozománya. Hozzá kell tenni viszont azt is, hogy a szocialista országokban lett először nemzeti ünnep, s nyilvánították munkaszüneti napnak. Ezért is nyomódott rá az ideológiai bélyeg.
A másik tévhit, hogy a várost mindenfelé magyar és szovjet zászlókkal díszítették fel az ünnepre. Mint ahogy az a korabeli felvételeken is látszik, ezek szimpla vörös lobogók voltak, ami a nemzetközi munkásmozgalom zászlaja. A szovjet lobogó hasonlóképp vörös, de azon még volt sarló és kalapács is, így persze lehet a piros szín miatt asszociálni, de fontos, hogy nem azokkal díszítettek.
( nyugat.hu )
2015.05.01.
Kategória: Érdekes
A munka ünnepének eredete és a tévhitek